Istorie Noiembrie 18, 2014

Existenţa bisericii din satul Brăeşti este sigură din perioada începuturilor aşezării, chiar dacă nu poate fi probată cu documente.

Biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, construcţie din bârne de lemn, pe partea satului Brăeşti Gheleme, ctitorită de Miron Gorovei, în jurul anului 1790, a avut reparaţii mari în 1880, susţinute de Mihai, Ioan şiDimitrie I. Spiru şi preotul C. Popovici, apoi altă reparaţie, în 1892, cu cheltuiala comunei.

În 1774 la Brăieşti sunt menţionaţi doi preoţi, fără a li se da numele. În 1864-1865, la Brăieşti Gheleme, sunt menţionaţi preotul econom Vasile Cătănescu şi preotul Constantin Urzică; în 1880, preotul C. Popovici; în1894 parohul Parohiei Brăieşti cu filialele „Adormirea Maicii Domnului” şi „Adormirea” din satul Popeni, era preotul Gh. Mironescu. Acelaşi Gh.Mironescu era paroh singur la Brăieşti în 1910. În anul 1930 biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Brăieşti era filială în Parohia Busuioceni, fiind deservită de preotul Gh. Ionescu. O altă reparaţie s-a făcutîn timpul preoţilor Dumitru Hadîrcă şi Ioan Mironescu. În 1968-1972 preotul Ioan Mironescu susţinut de preotul Dumitru Hadîrcă, consilier la Mitropolia Moldovei şi mitropolitul Iustin Moisescu, face reparaţii capitale,biserica fiind trecută în categoria monumente istorice.